دبیرستان پسرانه امام رضا(ع) واحد یازده
   


8 آبان 1392

اسرار موفقيت در تحصيل

مولف: سید مهدی اکرمی فر   /  دسته: مقالات   /  رتبه دهید:
2

عوامل موفقیت در تحصیل با نگاه روانشناسانه :

1- هدف خود را تعیین کنید:
نخستین گام در دستیابی یک مقصود، هدف گذاری دقیق و کامل است . انسان نیازمند دورنمایی است که تا انتها او را در یک مسیر به حرکت وا دارد و از برخورد او به اطراف جلوگیری کند. در تعیین هدف، نکات زیر را به خاطر بسپارید.
● هدفتان را متعالی و ارزشمند انتخاب کنید. بدون شک اهداف بی ارزش در حفظ انگیزه بی تأثیر هستند.
● هدف باید واضح و مشخص باشد و فرد کاملاً به آن آگاهی و اعتقاد داشته باشد. بسیاری از محصلین از اهداف واقعی خود بی خبرند و وقتی که از آنها می پرسم، هدفتان از مطالعه و تحمل سختیهای تحصیل چیست؟ از علاقه، استعداد، درآمد و امثال اینها صحبت می کنند. اما غالباً هدف مشخصی در میان نیست. مشخص نبودن هدف، یکی از مهمترین عوامل عدم موفقیت است.
● درنظر داشتن چند هدف، آن هم اهدافی که همسو باشند، موجب موفقیت می شود.
2- برنامه ریزی و مشاوره صحیح و مستمر :
برنامه ریزی و مشاوره صحیح و مستمر، پس از تعیین هدف و شروع به حرکت، نخستین نیازی که احساس مي شود رسالت یک برنامه خوب آن است که ما را با صرف کمترین انرژی و زمان، به تمام اهداف تعیین شده برساند.
3- مطالعه صحیح و علمی :
یکی از کلید واژه های اساسی در موفقیت تحصیلی ، آشنایی با تکنیک و اصول مطالعه است. امروزه بر کسی پوشیده نیست که مطالعه یک مقوله پیچیده، علمی و آموزشی است. روش صحیح مطالعه، روشی است که صرف کمترین زمان و انرژی، از سویی باعث تسلط بر مطالب کتب درسی شود و از سویی دیگر ثبات معلومات را در ذهن او تضمین کند.
4- به بهداشت روان اهمیت دهید :
بهداشت و آرامش روان، بستری مناسب جهت نیل به هدف است. علت کسب نتایج ضعیف تحصیلی، دانش آموزان  مستعد و کوشا ، عدم تأمین آرامش و سلامت روان است. آفت های بهداشت روان از این قرار هستند:
●  افسردگی:  افسردگی از نوعی غم و اندوه و کاهش غیرطبیعی سطح شادمانی در انسان نشأت می گیرد. افسردگی موجب می شود تا فرد انرژی لازم را برای دنبال کردن برنامه تحصیلی خود نداشته باشد و در میانه راه مرور متوقف شود. رابطه بین افسردگی و افت تحصیلی، ثابت شده است.
●  استرس:  استرس های روانی اگر بی قاعده و بیش از حد معمول باشد ، آرامش روانی را به مخاطره انداخته و فرد را از پیشرفت تحصیلی باز می دارد. برای کاهش استرس بهتر است با مشاور صحبت کنید         

 
« واحد مشاوره »
تعداد مشاهده (1023)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره مقاله "اسرار موفقيت در تحصيل"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید